Powiatowe Centrum
Pomocy Rodzinie 
w Szczecinku

Warsztaty ze świadomego rodzicielstwa

„Droga do Samodzielności” to zadanie dofinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego które polega na sprawowaniu opieki nad niemowlakami (symulatorami niemowląt) przez młodzież.

W ostatnich dniach odwiedziliśmy Szczecinek, gdzie przy współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie przeprowadziliśmy warsztaty, podczas których młodzi ludzie – wychowankowie zapoznawali się w jaki sposób sprawować opiekę nad dzieckiem. Mieli okazję przymierzyć kamizelkę imitująca ciążę, wziąć udział w mini wykładzie, zapoznać się z symulatorami dziecka na głodzie narkotykowym, z alkoholowym zespołem płodowym czy symulatorem z syndromem dziecka potrząsanego. Na koniec warsztatów z wykorzystaniem fantomów, udzielana była pierwsza pomoc w sytuacji, gdy dziecko zaczyna się krztusić.

Po zajęciach edukacyjnych przyszedł czas na sprawowanie opieki. Kilkoro chętnych uczestników zdecydowało się sprawować opiekę przez dłuższy czas, dbając o powierzone „dziecko” także w nocy. Należało „swojego” niemowlaka karmić, przewijać, przytulać, układać do snu, a także przebierać dbając, aby nie było mu za gorąco. Okazało się, że wszyscy poradzili sobie z zadaniem, choć niektórym poszło troszkę lepiej.

Zajęcia z symulatorami niemowląt okazały się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” a my z pewnością będziemy starali się kontynuować projekt, który wzbudza tak duże zainteresowanie jak i emocje. Serdeczne podziękowania za współpracę składamy Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku jak i wychowawcom placówki opiekuńczej.

Stowarzyszenie Centrum Animacji Społecznej w Goleniowe