Powiatowe Centrum
Pomocy Rodzinie 
w Szczecinku

XI Mały Europejski Festiwal Filmowy „ Integracja Ty i Ja”.

Od 03 września 2024 r. do 06 września 2024 r. trwał  XI Mały Europejski Festiwal Filmowy „ Integracja Ty i Ja”.

Głównym organizatorem Małego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja” w Szczecinku było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Lasy Państwowe w Szczecinku.

Honorowy Patronat nad tegorocznym Małym Festiwalem objął Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis.

Głównym celem przedsięwzięcia był rozwój i pobudzenie aktywności społecznej i obywatelskiej mieszkańców i organizacji pozarządowych z terenu Powiatu Szczecineckiego, który został realizowany głównie przez:

  1. wspieranie i upowszechnienie otwartych i aktywnych postaw obywatelskich,
  2. uwrażliwienie na potrzeby najbliższego otoczenia,
  3. transfer dobrych praktyk i doświadczeń między subregionami

Festiwal trwał cztery dni. Pierwszy dzień, tj. inauguracja Festiwalu Filmowego miała miejsce w Kinie Wolność w Szczecinku. Tego dnia publiczność miała okazję obejrzeć filmy biorące udział w Festiwalu, a także wysłuchać koncertu Darii Adamczewskiej, który niewątpliwie chwycił za serca całą publiczność.

W trakcie inauguracji miały miejsce prezentacje dorobku artystycznego i kulturalnego osób niepełnosprawnych. Hasło tegorocznego Festiwalu Filmowego brzmiało „ Efekt motyla”, które przepięknie odzwierciedlała dekoracja sceny kina.

Na zakończenie dnia na wszystkich przybyłych uczestników w holu Kina czekała uroczysta kolacja.

Kolejne festiwalowe wydarzenia miały miejsce 04 września w siedzibie organizacji pozarządowych Powiatu Szczecineckiego. Na licznie przybyłych gości czekały projekcje filmów, stoiska promocyjne organizacji pozarządowych oraz poczęstunek. Podczas spotkania uczestnicy brali udział w Warsztatach biżuterii oraz kwiatów z bibuły.

Trzeci dzień Festiwalu, tj. 05 września rozpoczął się w Parku miejskim  w Barwicach gdzie odbył się piknik integracyjny z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami. Wszyscy uczestnicy tego dnia brali udział we wspólnej zabawie przygotowanej przez partnerów Festiwalu, tj. Ośrodek Kultury i Turystyki w Barwicach, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Barwicach. Zabawie towarzyszyły występy wokalne osób niepełnosprawnych, rozmowy na świeżym powietrzu, poczęstunek i miła atmosfera.

Czwarty dzień Festiwalu odbył się w Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, gdzie oprócz projekcji filmów konkursowych uczestnicy brali udział w spotkaniu integracyjnym ze słodkim poczęstunkiem oraz muzyką. Uczestnicy wysłuchali koncertu zespołu „ Czaplineckie Chabry”.

W tym dniu na zakończenie obchodów Festiwalu uczestnicy mieli okazję poznać uprawę lasów w Szkółce leśnej w Brzeźnie. Wykład „Od nasionka do drzewa” przeprowadził Nadleśniczy Nadleśnictwa Borne Sulinowo.

Po wykładzie wszyscy wzięli udział w ognisku. Podczas pieczenia kiełbasek, rozmów i zabawy nie było końca. Słodki  poczęstunek i owoce zakończyły cudowny czas festiwalowy.

Główną ideą Festiwalu to działanie na rzecz integracji środowisk osób z niepełnosprawnością ze społeczeństwem, a więc działanie na rzecz humanizmu w najgłębszym tego słowa znaczeniu.

Liczba uczestników i sympatyków Festiwalu z roku na rok jest coraz większa. Do współpracy oprócz osób niepełnosprawnych włączyły się instytucje takie jak: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych wraz z nadleśnictwami: w Szczecinku, w Czarnem, Bobolicach i Bornem Sulinowie, Stowarzyszenie Promyk Nadziei.. Partnerami tegorocznego Festiwalu byli Samorządowa Agencja Promocji i Kultury w Szczecinku, Dom Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, Ośrodek Kultury i Turystyki w Barwicach, Stowarzyszenie „Atut”, Warsztaty Terapii Zajęciowej wraz ze Środowiskowym Domem Samopomocy „Słoneczko” w Barwicach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Turowie, Stowarzyszenie „Aktywne Kobiety”.

Realizacja Festiwalu pozwoliła nie tylko na prezentacje twórczości niepełnosprawności, ale przede wszystkim na integracje środowisk oraz ludzi z różnych kręgów takich jak: kultura, sztuka, muzyka. Niewątpliwie przedsięwzięcie to stało się cykliczną imprezą odpowiadającą na potrzeby grup osób niepełnosprawnych oraz ich środowisk z terenu Powiatu Szczecineckiego a jego działania umocniły współpracę i integrację środowisk.