W ramach Programu Osłonowego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
PN. „WSPIERANIE JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO
W TWORZENIU SYSTEMU PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE”
EDYCJA 2020 r.
„PRZEMOC MA TWARZ – PROFILAKTYKA DOBRA TAKTYKA. EDYCJA II”
PRORYTET : II
Poprawa jakości i zwiększenie dostępności usług świadczonych na rzecz osób zagrożonych i doznających przemocy w rodzinie
realizowany w okresie od 29.05.2020r. do 31.12.2020r.
Działania:
- szkolenie specjalistyczne dla służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy,
- zwiększenie dostępności do poradnictwa specjalistycznego,
- Spotkania informacyjno – edukacyjne w miejscowościach wiejskich – dla dorosłych,
- Spotkania informacyjno – edukacyjne w miejscowościach wiejskich – dla dzieci,
- Opracowanie materiałówo informacyjnych i ich dystrybucja.
- Warsztaty z zakresu podnoszenia kompetencji rodzicielskich „Kompetentni rodzice”
Głównymi założeniami projektu było: umożliwienie kontaktu ze specjalistami z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, skorzystanie z nieodpłatnego poradnictwa specjalistycznego. Podniesienie kompetencji służb działających w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zapobieganie wypaleniu zawodowemu. Dostarczenie wiedzy na temat zjawiska przemocy w rodzinie, nabycie umiejętności wychowawczych bez stosowania przemocy, otrzymanie informacji na temat miejsc gdzie świadczona jest pomoc, uwrażliwienie mieszkańców Powiatu Szczecineckiego na problemy rodziny borykającej się z przemocą, co w efekcie przyniesie rezultat zmniejszenia tego zjawiska oraz zrozumienie potrzeby szybkiego reagowania. Realizacja powyższych działań miała także uwrażliwić władzę lokalną na potrzeby wzmacniania systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
W ramach projektu odbyło się szkolenie „aspekty prawne przeciwdziałania przemocy w rodzinie”, w którym udział wzięło 40 osób pracujących w tym zakresie. Udzielono 640 godzin wsparcia specjalistycznego mieszkańcom Powiatu Szczecineckiego, odbyło się 12 spotkań z rodzicami na temat zagrożeń ze strony przemocy w rodzinie oraz uzależnień wśród młodzieży – udział wzięło 66 osób, w pięciu szkołach podstawowych powiatu zrealizowano spotkania z dziećmi, w których łącznie wzięło udział 532 dzieci, przeprowadzono dwa cykle zajęć z zakresu „Szkoły dla rodziców”, w których udział wzięło 10 osób, w ramach dofinansowania zostały wykonane materiały reklamowe, które następnie były dystrybuowane wśród instytucji powiatu (kalendarze, ulotki, notesy, długopisy, plakaty itp.).