Bariery w komunikowaniu się to ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji.
Na czym polega dofinansowanie
Wsparcie polega na dofinansowaniu likwidacji barier w komunikowaniu się, uniemożliwiających osobom niepełnosprawnym samodzielne funkcjonowanie.
Kto może skorzystać
Każdy, kto ma:
- znaczny, umiarkowany lub lekki stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności w przypadku osób do 16 r. ż.,
- potrzeby wynikające z niepełnosprawności, które mogą być zrealizowane dzięki dofinansowaniu, a przedmiot wniosku umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem.
Kto nie może skorzystać
Każdy, kto:
- ma zaległości wobec PFRON,
- był, w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku, stroną umowy o dofinansowanie ze środków PFRON, rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie wnioskodawcy.
Wymagane dokumenty
- wniosek osoby niepełnosprawnej lub jej przedstawiciela ustawowego,
- orzeczenie o niepełnosprawności lub jego odpowiednik,
- oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym,
- udokumentowaną informację o innych źródłach finansowania zadania,
- pozostałe załączniki określone przez miejscowy powiat tj.
- aktualne zaświadczenie od lekarza specjalisty wypełnione w języku polskim,
- imienna oferta cenowa/faktura pro-forma,
- kopia postanowienia sądu o ustanowieniu przedstawiciela ustawowego (oryginał do wglądu), jeżeli wnioskodawca działa poprzez przedstawiciela ustawowego,
- do wglądu dokumenty potwierdzające dochód netto osoby samotnie gospodarującej lub wszystkich członków gospodarstwa domowego za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku.
Ważne: jednostka udzielająca wsparcia ma możliwość wezwać cię do okazania oryginału dokumentu.
Gdzie składamy wniosek
W powiatowym centrum pomocy rodzinie w swoim miejscu zamieszkania.
Kiedy składamy wniosek
Wnioski przyjmowane są przez cały rok.
Ile należy czekać
Rozpatrywanie wniosków odbywa się według kolejności w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.
Wysokość dofinansowania
Wysokość dofinansowania likwidacji barier w komunikowaniu się wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia (max. 2000,00 zł w przypadku zakupu telefonu komórkowego i 3000,00 zł w przypadku zakupu notebooka i laptopa).
Udział własny wnioskodawcy: minimum 5% kosztów przedsięwzięcia.
Jak często możesz skorzystać
Dofinansowanie na likwidację barier komunikacyjnych może być udzielone raz na trzy lata.
Informacje dodatkowe
Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem dofinansowania.
Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON.
Dofinansowanie będzie przyznawane do momentu wyczerpania środków finansowych zatwierdzonych przez Radę Powiatu w drodze uchwały w sprawie podziału środków na dany rok w planie finansowym.
W przypadku śmierci Wnioskodawcy wniosek nie podlega dalszemu rozpatrzeniu.
Osoby niepełnosprawne mogą składać wymagane dokumenty osobiście bądź za pośrednictwem innych osób, poczty lub programu SOW – Systemu Obsługi Wsparcia (https://sow.pfron.org.pl/ dostępnego 24/7), w ciągu całego roku do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku.
Dodatkowych informacji na temat dofinansowania do likwidacji barier w komunikowaniu się można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku ul. Wiatraczna 1, 78-400 Szczecinek lub pod numerem tel.: 94 71 37 112.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.