Rehabilitacja zawodowa
Rehabilitacja zawodowa ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego, przez umożliwienie jej korzystania z poradnictwa zawodowego, szkolenia zawodowego i pośrednictwa pracy.
Warsztaty Terapii Zajęciowej
Podstawy prawne
- Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2004r. w sprawie warsztatów terapii zajęciowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 63, poz. 587)
Warsztaty terapii zajęciowej
Warsztat oznacza wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo placówkę stwarzającą osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.
Warsztat terapii zajęciowej realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej, zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności, niezbędnych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia – na miarę jej indywidualnych możliwości.
Do kosztów działalności warsztatu finansowanych ze środków Funduszu zalicza się koszty:
- wynagrodzenia pracowników warsztatu, dodatkowego wynagrodzenia rocznego oraz należnych od pracodawcy składek od tego wynagrodzenia na ubezpieczenia społeczne, a także składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – w przypadku ich ponoszenia,
- niezbędnych materiałów, energii, usług materialnych i usług niematerialnych, związanych z funkcjonowaniem warsztatu,
- dowozu uczestników lub eksploatacji samochodu, związanej z realizacją programu rehabilitacyjnego i niezbędną obsługą działalności warsztatu,
- szkoleń pracowników warsztatu związanych z działalnością warsztatu,
- ubezpieczenia uczestników,
- ubezpieczenia mienia warsztatu,
- wycieczek organizowanych dla uczestników warsztatu,
- materiałów do terapii zajęciowej w pracowniach, w tym w pracowni gospodarstwa domowego.
Rozpoczęcie działalności gospodarczej i rolniczej przez ON
Podstawa prawna
- Art.12a ustawy z 27 sierpnia 1997 r o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych ( Dz.U. Nr 214, poz. 1407 z 2010 r. z późn. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 października 2007 r. w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej (Dz.U. Nr 194, poz. 1403 z 2007 r. z późn. zm.).
Osoby uprawnione
Osoba niepełnosprawna, która:
- zarejestrowana jest w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy nie pozostająca w zatrudnieniu,
- posiada aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
- w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie prowadziła działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, nie prowadziła działalności rolniczej w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, w tym działów specjalnych produkcji rolnej, nie była członkiem spółdzielni socjalnej oraz nie posiada wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,
- nie otrzymała wcześniej środków z PFRON lub z innych środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej,
- nie posiada zaległości w zobowiązaniach wobec PFRON,
- nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych ani nie orzeczono wobec niej zakazu prowadzenia działalności gospodarczej oraz nie toczy się postępowanie w tym przedmiocie
- spełnia warunki do uzyskania pomocy de minimis
Maksymalna wysokość środków
- Osoba niepełnosprawna może otrzymać środki na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej w wysokości nie przekraczającej 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia.
- Przez przeciętne wynagrodzenie należy rozumieć przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa GUS w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.
Wyposażenie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej
Podstawa prawna
- art.26e ustawy z 27 sierpnia 1997 r o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U z 2010 r. Nr 214 poz.1407 z późn. zm.)
- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 października 2007 r. w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej (Dz.U. Nr 194, poz. 1404 z 2007 r. z późn. zm.).
Podmioty uprawnione
Z wnioskiem o udzielenie refundacji na wyposażenie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej zarejestrowanej w powiatowym Urzędzie Pracy w Szczecinku może wystąpić pracodawca (zgodnie z art. 3 Kodeksu Pracy), który (najważniejsze kryteria):
- prowadzi działalność przez okres co najmniej 12 m-cy przed dniem złożenia wniosku,
- zobowiąże się do zatrudnienia skierowanej przez PUP osoby niepełnosprawnej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 Kodeksu Pracy), przez okres co najmniej 36 m-cy,
- nie jest w stanie likwidacji lub upadłości,
- nie posiada zaległości w zobowiązaniach wobec PFRON,
- nie zalega z opłacaniem w terminie podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
Przy rozpatrywaniu wniosku uwzględnia się między innymi następujące kryteria:
- potrzeby lokalnego rynku pracy,
- liczbę osób niepełnosprawnych o wymaganych kwalifikacjach zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotne albo poszukujące pracy nie pozostające w zatrudnieniu,
- koszty wyposażenia stanowiska pracy,
- wkład pracodawcy w wyposażenie tworzonych stanowisk pracy,
- miejsce tworzenia stanowiska pracy,
O przyznaniu lub odmowie przyznania środków Starosta pisemnie powiadamia pracodawcę, w terminie 30 dni od daty złożenia kompletnego i prawidłowo sporządzonego wniosku wraz z wymaganymi załącznikami, nie wcześniej jednak niż w dniu podjęcia przez radę powiatu uchwały, o podziale środków na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej.
W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku Starosta sporządza uzasadnienie.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku Starosta wzywa pracodawcę do negocjacji warunków umowy oraz wysokości przyznanych środków. Negocjacje powinny zakończyć się w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
Maksymalna wysokość środków
- Pracodawca może otrzymać środki na wyposażenie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej w wysokości nie przekraczającej 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia.
- Przez przeciętne wynagrodzenie należy rozumieć przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa GUS w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.
Jednym z warunków refundacji jest uzyskanie przez Pracodawcę pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy odpowiednio, o przystosowaniu potrzeb wynikających z niepełnosprawności osoby zatrudnionej na wyposażonym stanowisku pracy lub spełnieniu warunków bezpieczeństwa i higieny pracy na tym stanowisku.