Ponoszenie odpłatności za pobyt dziecka lub osoby pełnoletniej w placówce opiekuńczo-wychowawczej przez rodziców, opiekunów prawnych, kuratorów i pełnoletnich wychowanków
Podstawy prawne
- Ustawa z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2011, Nr 149, poz. 887 z póżn. zm.)
- Uchwała Rady Powiatu w Szczecinku z dnia 28 września 2007r., nr XIII/97/2007 w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych Powiatu Szczecineckiego z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów szczególnych oraz ustawy ? Ordynacja podatkowa, oraz udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności, a także organów do tego uprawnionych
- Uchwała z dnia 27 stycznia 2012r., nr XX/151/2012r. w sprawie określenia szczegółowych warunków umarzania w całości lub części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstąpienia od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej.
- Zarządzenie nr 23/2012 Starosty szczecineckiego z dnia 28 lutego 2012r. w sprawie wprowadzenia zasad ustalania opłaty ponoszonej przez rodziców naturalnych dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej, przez osoby dysponujące dochodem dziecka oraz osoby pełnoletniej, która uzyskała pełnoletniość przebywając w pieczy zastępczej.
ZA POBYT DZIECKA (DZIECI) LUB OSOBY PEŁNOLETNIEJ W PLACÓWCE OPŁATĘ W WYSOKOŚCI ŚREDNICH MIESIĘCZNYCH WYDATKÓW PRZEZNACZONYCH NA UTRZYMANIE DZIECKA W PIECZY ZASTĘPCZEJ PONOSZĄ SOLIDARNIE:
- OBOJE RODZICE,
w przypadku niemożliwości uzyskania opłaty od rodziców , opłatę ponoszą:
- OSOBA PEŁNOLETNIA, KTÓRA POZOSTAŁA W PIECZY ZASTĘPCZEJ PO UZYSKANIU PEŁNOLETNIOŚCI,
- OSOBY, KTÓRE DYSPONUJĄ DOCHODEM DZIECKA
szczegółowe warunki umarzania w całości lub części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstąpienia od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej.
- Odstąpienie od ustalenia opłaty, następuje na wniosek osoby odpowiedzialnej za jej ponoszenie lub z urzędu w przypadku, gdy dochód osób odpowiedzialnych za ponoszenie opłaty nie przekracza 250% kryterium dochodowego określonego przepisami ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 roku.
- Odstąpienia od ustalenia opłaty dokonuje się na czas określony, po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego w zakresie ustalenia sytuacji rodzinnej, zdrowotnej, dochodowej i majątkowej
- Odstąpienie od ustalenia opłaty może nastąpić także w przypadku, gdy dochód osób, które są odpowiedzialne za ponoszenie opłaty przekracza 250 % wspomnianego dochodu, w szczególności gdy:
- Gdy osoby zobowiązane do opłaty wychowują inne dzieci,
- Ponoszą opłatę za pobyt członków rodziny w innych placówkach zapewniających całodobową opiekę i wychowanie,
- W przypadku gdy płacą dobrowolne lub zasadzone alimenty,
- Wystąpiła inna uzasadniona przesłanka np. długotrwała choroba, niepełnosprawność, bezdomność itp.
- Umorzenie opłaty, łącznie z odsetkami, może nastąpić na wniosek osoby odpowiedzialnej za ponoszenie opłaty lub z urzędu w całości, gdy zachodzi co najmniej jedna z poniższych okoliczności:
- zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne,
- osoby odpowiedzialne za ponoszenie opłaty, które podjęły działania na rzecz powrotu dziecka do domu rodzinnego, co zostało potwierdzone przez podmioty do tego uprawnione,
- osoby odpowiedzialne za ponoszenie opłaty realizują na rzecz powrotu dziecka do domu rodzinnego założenia zawartego kontraktu socjalnego lub planu pracy z rodziną, co zostało potwierdzone przez podmioty do tego uprawnione,
- osoby odpowiedzialne za ponoszenie opłaty wychowują inne małoletnie dzieci pozostające pod ich opieką,
- Ponoszą opłatę za pobyt członków rodziny w innych placówkach zapewniających całodobową opiekę i wychowanie,
- wystąpiła inna uzasadniona okoliczność, w szczególności długotrwała choroba, bezdomność, niepełnosprawność, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych bądź odbywają kare pozbawienia wolności.
Możliwe jest także umorzenie w części ustalonej opłaty, łącznie z odsetkami, a także rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności, które następuje na wniosek osoby odpowiedzialnej za ponoszenie tej opłaty.
W przypadku braku możliwości uzyskania od rodziców dziecka przebywającego w pieczy zastępczej opłaty lub jej części, opłatę ponoszą także:
- osoby dysponujące dochodem dziecka,
- osoby pełnoletnie, które osiągnęły pełnoletniość i pozostały w pieczy zastępczej i dysponują dochodem, w wysokości nie więcej niż 50 % tego dochodu.